דיכאון הוא מחלה קשה, שלצערנו קשה לאתר.

הסובלים מדיכאון נלחמים בשדים פנימיים. למרות כמה שזה קשה, אנשים עם דיכאון לרוב לא מראים זאת. למעשה, לא הייתם מנחשים את זה בכלל.

התמונות קורעות הלב הללו מוכיחות בדיוק את זה.

כל יום אנשים בוחרים ליטול את חייהם.

אדם יכול להתנהג בשמחה, אך כל הזמן נאבק עם השדים הפנימיים שלו. יתכן שהוא מחייך וצוחק, למרות שמבפנים הוא מרגיש שנשמתו מדממת.

נתקלתי בסיפורים של האנשים האלה, שכולם סובלים מדיכאון או קרובים למישהו שכן.

סיפוריהם הם תזכורת לכולנו שאסור לנו להפסיק לדבר על המחלה. שאסור לנו להפסיק לשאול את יקירינו כיצד הם באמת מרגישים ומבינים שאדם עלול להרגיש רע, גם אם הוא או היא לא מראים זאת כלפי חוץ.

סיפוריהם הם תזכורת שעלינו להעז לאתגר את הדעות הקדומות ואת אי ההבנות שיש לרבים מאיתנו עדיין בנושא הדיכאון.

רק בגלל שהפנים מחייכות אין הפירוש שגם הלב שלהם מחייך.

זה חשוב:

"'את לא נראית אובדנית' … אני זוכרת את המילים האלה שיצאו מפיו של הרופא לאחר שבדיוק אמרתי לו שאני חושבת על התאבדות. אני זוכרת באותו הרגע, העצמי שלי בת ה-14 הרגישה פסולה, מטומטמת ונבוכה. המילים האלה כמעט עלו לי בחיי. בשתי התמונות האלה אני אובדנית, אולי לא באותו אופן אבל בשני הימים האלה היו לי מחשבות אובדניות שהתרוצצו. תפסיקו לשפוט. תפסיקו להדביק סטיגמות".

Source: Instagram

זמר להקת הרוק האמריקאית לינקין פארק, צ'סטר בנינגטון, התאבד ביולי 2017. אשתו שיתפה מאוחר יותר את התמונה הזו של בעלה. כפי שאתם יכולים לראות, צ'סטר נראה טוב כשהוא מחייך חיוך רחב עם משפחתו.

"זה היה כמה ימים לפני שבעלי נטל את חייו. מחשבות אובדניות היו שם, אבל לעולם לא אדע", כותבת אשתו טלינדה בנינגטון.

Source: Twitter

כך מתארת האם ריינה את ניסיון ההתאבדות של בתה:

"גם הבת שלי. בערב לפני שהיא הגיעה לבית החולים היא ואביה הלכו לריקודי אב-בת והיו מדהימים. למרבה המזל היא עדיין חיה היום ולומדת להילחם במחלתה. היא הייתה אז בת 8".

Source: Facebook

"התמונה הזו צולמה רק 7 שעות לפני שניסיתי ליטול את חיי בפעם השלישית. התמונה הזו צולמה בבוקר, יצאנו לטייל ולאכול קצת עם אלי. צחקנו ונהנינו מאוד מהזמן שלנו. באותו ערב נטלתי מנת יתר שהשאירה אותי בבית חולים במשך שבוע. עלינו ללמוד כיצד נטיות אובדניות יכולות להציג את עצמן מעבר לבורותנו בנושא".

Source: Instagram

אגניישקה אוסטרובסקה כותבת על החבר שלה שבחר ליטול את חייו. איש במשפחה לא ידע שהוא לא מרגיש טוב. ואני לא מאשימה אותם. איך יכולנו, כשהוא נראה כך?

"זה החבר שלי שבועיים לפני שתלה את עצמו. לעולם לא נבין את זה… "

Source: Facebook

טאשה ברנשטיין מדברת על בנה גאווין, שלא חי מעבר לגיל 17.

"זה הבן שלי, ממש לפני שהוא ניגש למחשב שלו לחפש כיצד לתלות את עצמו כמו שצריך. יומיים אחר כך הוא הלך לעולמו".

מקור: פייסבוק

הנה מה שיש לזואי לומר על הדיכאון שלה:

"זה דיכאון בבית שלנו. ניסיתי לתלות את עצמי בעליית הגג שלי כשהלוח נשבר ושברתי את התקרה מה שהתריע את משפחתי. אני נלחמת כל יום. בעלי מנסה כמיטב יכולתו אבל לא יכול לפרוץ את זה. אני לא מבינה את זה. אני לא יודע למה אני לא יכולה להיפטר מזה. יש לי משפחה נהדרת. אני מרגישה אנוכית, אבודה, חולה וכועסת על עצמי. אני מנסה למצוא משהו טוב היום כדי לתת תקווה למחר. היום אני מנסה".

Source: Facebook

אמא בריטני שיתפה פוסט כנה על מחלתה, משהו שלעולם לא תנחשו באמצעות התמונה הזו.

"כן, אפשר להיות בדיכאון עם ילד. לשמוע, "אין לך סיבה להיות מדוכדכת איתה" זה לא עושה כלום מלבד לגרום לי להרגיש יותר גרוע עם עצמי. אומרים לי, "כל מה שאת צריכה זה פעילות גופנית ודיאטה טובה" וזה רק גורם לי לרצות לתת להם אגרוף בגרון למרות שהם באים ממקום טוב. דיכאון מונע ממך לעשות דברים שאתה רוצה לעשות כי זה פשוט חוסר איזון כימי במוח שלך".

Source: Facebook

התמונה האחרונה הזו לדעתי אומרת הכל. אותו אדם, שני פנים שונים לחלוטין – ומחלה אחת.

"לדיכאון אין 'פנים'. אני יכולה לקום, שיהיה לי יום נהדר ועדיין לרצות להתאבד. לפעמים, הימים שאני 'נראית' הכי פחות מדוכאת הם אלה שאני סובלת מהם הכי קשה. לדיכאון אין 'פנים', עצרו את הסטיגמה".

Source: Instagram

זה מראה שאנחנו אף פעם לא יכולים להיות בטוחים באמת איך מישהו מרגיש, בהתבסס על המראה שלו.

אם אתם או מישהו קרוב אליכם מרגיש מדוכא, פנו לעזרת איש מקצוע רפואי. בואו נמשיך לשתף את 'הפנים' האמיתיות של הדיכאון עד לסיום הסטיגמה ואי ההבנות!

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *