כשעושים סרט, מטרתו של כל במאי קולנוע היא להצליח בקופות. אם הם טוענים שהסרט מבוסס על אירועים בחיים האמיתיים, הם יכולים להיות בטוחים כי הצופה יהיה דבוק למסך. וזה בדיוק מה שעושה הביטוי "מבוסס על סיפור אמיתי", הוא מעורר את סקרנותנו וגורם לנו לרצות לראות את הסרט לפני כולם. אבל האם הסרטים האלה תמיד מכבדים את הסיפור האמיתי?

אנו הולכים לחשוף בפניך שינויים ספציפיים שנעשו בכמה סרטים פופולריים על בסיס אירועים בחיים האמיתיים והבמאים שיצרו אותם.

1. נפלאות התבונה (2001), רון האוורד

© Dreamworks © תמונות אוניברסליות © commons.wikimedia

הסרט, בכיכובו של ראסל קרואו, מתאר את חייו של זוכה פרס נובל, ג'ון פורבס נאש. עם זאת, נראה שהוצגו שם כמה חלקים בחייו שלא היו אמיתיים כלל. לדוגמה, נאש לא נשא נאום כשקיבל את פרס הנובל לכלכלה, אבל בסרט הוא כן. הוא גם לא עבד ולא שיתף פעולה עם משרד ההגנה האמריקני. הסרט מציג אותו כדמות אב למופת, כאשר זה היה רחוק מהאמת. נולד לו בן, אך הילד נולד כתוצאה מכך שנאש בגד באשתו והוא מעולם לא דאג לו.

2. הפסנתרן (2002), רומן פולנסקי

© סרטי מורשת © סטודיו באבלסברג © commons.wikimedia

האיש שעומד מאחורי סיפורו האמיתי של הפסנתרן, ולדיסלב שפילמן, קובע בזיכרונותיו שהוא נולד בוורשה ובילה שם את כל חייו. עם זאת, הרחובות המופיעים על המסך צולמו בקרקוב. במקרה זה, למפיקים לא הייתה ברירה אלא לשנות את מיקום הצילומים מאז שהיטלר הרס את גטו ורשה ואת עיר הבירה הפולנית כולה. פולנסקי נאלץ לשחזר את העיר העתיקה של ורשה וכדי לעשות זאת הוא ביסס את השחזור של העיר על בסיס ציורי האמן האיטלקי קנטלו, שצייר את רחובות ורשה בעבודתו.

3. מחוברים לחיים (2011), אוליבייה נקאצ'ה ואריק טולדנו

© Quad Productions © Gaumont © BISSON / JDD / SIPA / EASTNEWS

בסרט, הדמות הראשית, פיליפ פוזו די בורגו הוא אלמן. במציאות, הוא עדיין היה נשוי לאשתו כשסבל מהתאונה שהשאירה אותו בכיסא גלגלים. היא הייתה יורשת עשירה ונפטרה 3 שנים לאחר האירוע. הם אימצו 2 ילדים לפני שנפטרה, אבל הילדים גם נמחקו מהסיפור. גם סיום הסרט אינו תואם את המציאות. פיליפ עבר למרוקו ושוב מצא אהבה, מרוקאית צעירה שהייתה אם חד הורית ל-2 ילדות קטנות. לבסוף עבדל יסמין סאלו, האסיר לשעבר שנשכר לדאוג לאריסטוקרט, אינו במקור מסנגל כפי שמתאר הסרט, הוא למעשה מאלג'יר.

4. הבריחה מאלקטראז (1979), דון סיגל

© תמונות Paramount © commons.wikimedia © commons.wikimedia © commons.wikimedia

© אלבום / Prisma / EAST NEWS

זהו אחד הסרטים המבוססים על אירועים אמיתיים שנאמן כמעט לחלוטין לסיפור המקורי. זה יכול להיות מכיוון שבמקרה זה המציאות עולה על כל דמיון, כך שלא היה צורך להוסיף לסרט דבר כדי להעסיק את הצופים. הסרט מבוסס על סיפורם של פרנק מוריס והאחים קלרנס וג'ון אנגלין שהצליחו להימלט מאלקטרז. איש מעולם לא ידע בוודאות אם הם שרדו או לא. אולם שנים לאחר מכן, הופיע מכתב שנכתב לכאורה על ידי ג'ון אנגלין ושם אישר ששלושתם הצליחו לשרוד.

הסצינות צולמו גם באלקטרז, אך היה שינוי קטן. תאי הגיבורים לא היו אלה שהיו בהם האסירים המקוריים. אלה שצולמו בסרט שייכים למתחם C ואילו התאים המקוריים נמצאו במתחם B. אם תבקרו באלקטרז, תוכלו לראות את החור שהם ברחו דרכו ואת ראשי הנייר והטיח שהם נהגו לכסות אותו.

5. האצ'יקו (2009), לאסה הולסטרום

© בידור גרנד צבא © קולנוע שוחיקו © אוסף כריסטופל / איסט ניוז © commons.wikimedia

ההבדל הגדול ביותר בין הסיפור האמיתי לבין ההפקה ההוליוודית הוא שהסיפור בפועל מתרחש בטוקיו, ואילו הסרט מתרחש בארצות הברית. וריאציה נוספת בתסריט היא סיבת מותה של אחת הדמויות הראשיות. פרופסור הידסאבורו אונו נפטר לאחר דימום מוחי, אך בסרט נפטר פרופסור פרקר ווילסון מהתקף לב. לבסוף, האצ'יקו, גיבורו הבלתי מעורער של הסיפור, נמצא בתחנת רכבת בסרט, בעוד שהאצ'יקו האמיתי נקנה בחנות חיות.

6. 127 שעות (2010), דני בויל

© תמונות פוקס זרקור © FaceToFace / REPORTER / EastNews

ארון רלסטון, האיש שמאחורי הסיפור הנורא הזה, טען שהסרט כל כך מדויק שהוא דומה לסרט תיעודי. מעט מאוד שינויים בוצעו בסיפור. אחת מהן מופיעה בסצינות הראשונות של הסרט, שם ראלסטון פוגש 2 מטיילים. במציאות, הוא פשוט הראה להם כמה טכניקות טיפוס, הוא לא הוביל אותם ללגונה נסתרת, כפי שניתן לראות בסרט.

7. המרדף אחרי האושר (2006), גבריאלה מוצ'ינו

© תמונות סוני © Associated Press / FOTOLINK / EastNews

בנו של כריס גרדנר היה עדיין תינוק כשהאירועים ששימשו השראה לסרט התרחשו. בסרט, בנו בן ה-5 של וויל החליף את התינוק. המפיקים עשו זאת כדי להוסיף דרמה לסיפור מכיוון שזה הקל על הקהל לראות את הרגשות וההשתקפויות של הילד לאורך כל הסרט. התאמה נוספת שערך הבמאי הייתה שבסרט, ההתמחות של כריס בתיווך היוקרתי אינה משולמת כאשר בפועל הוא קיבל עליה שכר.

8. תפוס אותי אם תוכל (2002), סטיבן שפילברג

© Dreamworks © commons.wikimedia

בחיים האמיתיים , הדמות הראשית, פרנק אבנאלה, ברח מהבית ומעולם לא ראה את אביו. עם זאת, שפילברג איחד אותם בסרט. זה עזר לו להוסיף דרמה בכך שהראה את הצורך של פרנק לרצות את אביו וגם את גאוותו של אביו לאחר שראה את פרנק במדי טייס. הבדל נוסף בין הסיפור בפועל לסרט הוא האופן בו פרנק בורח בטיסה חזרה לארה"ב מצרפת. אבגנאלה נעלם מגב בואינג 737 ולא דרך השירותים כמו בסרט.

9. אני, טוניה (2017), קרייג גילספי

© אוסף אוורט / אוסף אוורט / חדשות מזרחיות © PRESS PRESS / FOTOLINK

הסרט מגולל את סיפורה של המחליקה טוניה הרדינג ואת היריבות שלה עם ננסי קריגן, שלא הייתה רק חלק מהקבוצה שלה, אלא גם יריבתה הקשה ביותר. בינואר 1994, בעלה לשעבר של טוניה תקף את ננסי, ולמרות שטוניה הכחישה כל מעורבות בתוקפנות, היא עדיין הורשעה בכך שהיא מחפה על בעלה ושומר הראש שלה. כמו כן נאסר עליה להחליק, מה ששם קץ לקריירה המבטיחה שלה. הסרט מעדיף את עדותה של טוניה, אך גם מציג דעות הפוכות דרך דמויות אחרות. בדרך זו, הסרט נותן לצופה את הכוח לבחור באיזה צד לקחת.

לא משנה אם זה נעשה כדי לרצות את הקהל, להצליח יותר בקופות או בגלל שהנסיבות דרשו זאת. איננו יכולים לסמוך על כך שכל התוכן מדויק בסרטים על בסיס סיפור אמיתי. האם אתם מכירים סרטים אחרים שמבוססים על אירועים אמיתיים השונים מהסיפור בפועל?

תמונות Quad Productions , Gaumont , BISSON / JDD / SIPA / EASTNEWS

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *