יש אנשים שחשים לא בנוח כשהם מסמיקים, מכיוון שהם מאמינים שתגובה זו של גופם גורמת להם להראות ביישנים וחסרי ביטחון. עם זאת, המציאות שונה מאוד, מכיוון שהסמקה יכולה לגרום לנו להראות כנים ואמינים יותר לאנשים אחרים.

היום נרצה לספר לכם מדוע הסמקה אינה סימן לחולשה, כפי שרבים נהגו לחשוב.

בני האדם הם היחידים שמסמיקים.

בני האדם הם המינים היחידים הידועים כמסמיקים, על פי ממצאי דארווין. לאחר התבוננות במחוות הקופים, תוך כדי מחקר האבולוציה – הוא הגדיר את התגובה הזו כ"הכי מוזרה והכי אנושית מכל המחוות", וזה כנראה קורה בגלל מנגנון הגנה חברתי שבני האדם יוצרים כנגד רגשות כמו אשמה או בושה.

זה הופך אותך לאטרקטיבי יותר למין השני.

© The Mask / Warner Bros.

האמת היא שלמרות שזה יכול להיות מנגנון הגנה חברתי שמדבר לחוסר הנוחות שלנו, אנחנו אטרקטיביים יותר כאשר הלחיים שלנו מתחילות להיות ורודות. מחווה זו משקפת מעט פגיעות, ומסיבה זו היא גם יוצרת תחושת אינטימיות המדהימה את המין השני. בנוסף, זה גורם לנו להראות קורנים, וזו הסיבה שכאשר מתאפרים אנו מורחים על הלחיים אבקה ורודה.

אנשים שמסמיקים הם אמינים יותר.

© אנני הול / אולפני MGM

על פי מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Personality and Psychology Psychology, אנשים שמסמיקים בקלות הם אנשים שנחשבים לאמינים ונדיבים יותר, בהשוואה לאלה שלא מגיבים באותו אופן. חוקרי המחקר טוענים גם כי צורות אחרות של הבעת פנים ופגיעות חברתית הן סימנים אמיתיים של נדיבות, מכיוון שלא ניתן לשחזר תגובות אלה בהתנדבות.

מחוות אחרות החושפות את מצבנו הרגשי

© La la land / Summit Entertainment

בסדרת ניסויים, 60 סטודנטים במכללה הוקלטו בוידאו, וסיפרו על רגעים מביכים שלהם. התוצאות הצביעו על כך שהסמקה מייצרת אמון בקרב אנשים אחרים וזו הסיבה שאסור לנו לנסות להסתיר זאת. במחקר זה נכללו אנשים המגיבים בתנועות כמו מבט כלפי מטה, מכסים את פניהם, צוחקים שלא מרצון ומסמיקים בפרובוקציה הקלה ביותר.

מדוע אנו מסמיקים כשאנחנו מרגישים נבוכים

© יומן ברידג'ט ג'ונס / תעלת הסטודיו

הפנים שלנו מאדימות מכיוון שכאשר אנו במצב מביך, הגוף משחרר אדרנלין, וזה גורם לאדמומיות העור, מכיוון שהוא מגביר את זרימת הדם לכלי הדם. תהליך זה קשור למערכת העצבים הסימפתטית שלנו ומסיבה זו איננו יכולים לשלוט בה. אנו יכולים גם להרגיש את קצב פעימות הלב שלנו, הנשימה שלנו מגדילה את תדירותה, ואצל אנשים מסוימים זה יכול לגרום להם להתחיל להזיע.

כשמדובר בהסמקה אי אפשר לשקר.

הסמקה היא דבר שאנחנו, בני אנוש, לא מצליחים להימנע ממנו. זוהי מערכת של פונקציות גוף לא רצוניות שנפרקות כשאנחנו נחשפים למצב שמביך אותנו, אם כי לא תמיד בצורה לא נעימה. אבל זה תמיד מראה שמשהו חשוב לנו וכי אם עשינו משהו לא בסדר, יש לנו רצון לתקן את זה. בגלל זה, תגובה זו קשורה ליושר. לכן, אם אתם רואים את בן / בת הזוג מסמיקים, עליכם להאמין במה שעיניכם רואות.

האם אתם מסמיקים לעיתים קרובות? האם אתם מוצאים את זה מביך או שזה משהו שלא מדאיג אתכם יותר מדי? נשמח לשמוע את מחשבותיכם בקטע התגובות למטה.

תמונות יומן ברידג'ט ג'ונס / תעלת הסטודיו

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *