לידת ילדים בגיל מאוחר יותר הופכת נפוצה יותר. הסיבות לכך עשויות להיות שונות: קריירה, חוסר אמינות של בן הזוג, הרצון לחיות חיים עצמאיים או פשוט חוסר מוכנות לאחריות הזו. הדבר החשוב ביותר כאן הוא שאילו הם חייך, והבחירה היא שלך. ואם תחליטי שאת רוצה להפוך לאמא אחרי גיל 40, עליך לדעת על כמה יתרונות וחסרונות אפשריים של הריון בגיל מאוחר.

יתרונות:

1. ייתכן שיש לך תוחלת חיים ארוכה יותר.

© Huyen Nguyen / Unsplash

נשים שיולדות מאוחר עשויות להיות בעלות סיכוי טוב יותר לחיות זמן רב יותר. על פי מחקר, אלה שילדו את ילדם האחרון כשהיו מתחת לגיל 29 קיצצו את סיכוייהם לחיות עד גיל 95 במחצית. סיבה אפשרית לכך עשויה להיות גנטיקה.

אם מערכת הרבייה של אישה בגיל הזה מתפקדת היטב, הדבר עשוי לחול גם על תהליכים אחרים הקשורים להזדקנות. עם זאת, קשר זה בין לידה לאריכות ימים היה נכון בעיקר לנשים עם 3 ילדים, או פחות.

2. את יכולה להפחית את הירידה הקוגניטיבית.

© מלקולם Lightbody / Unsplash

מחקר אחר מראה את הקשר בין ההיריון האחרון המתרחש בגיל מאוחר יותר לבין קוגניציה טובה יותר של האישה לאחר גיל המעבר. מסקנות אלה נערכו על בסיס סדרת בדיקות שכללה משימות להיבטים שונים בתפקוד המוח.

בפרט, לנשים שיולדות אחרי גיל 35 יש זיכרון מילולי טוב יותר. זה עשוי לקרות מכיוון שהורמונים משפיעים על המוח שלנו. ולא סתם הורמונים, אלא אסטרוגן ופרוגסטרון, שאחראים גם לתפקוד המוח ולהתפתחות רקמת המוח, בהתאמה.

3. את חכמה ומנוסה יותר בגיל זה.

View this post on Instagram

Our precious little Frida, our true love. ❤️

A post shared by Brigitte Nielsen (@realbrigittenielsen) on

זה לא סוד שעם השנים אנו רוכשים ידע וניסיון. השווי את עצמך כיום עם איך שהיית בשנות העשרים או השלושים לחייך. ועכשיו דמייני את ההבדל בגידול ילדים בשנים אלה. נשים מעל גיל 40 סבלניות יותר כלפי ילדיהן והן ניגשות לגידולם בהתחשבות רבה יותר.

בדרך כלל בשנים האלה, נשים לא נכנסות להיריון במקרה. זהו צעד מכוון אליו את מוכנה. לכן את יציבה יותר מבחינה רגשית ופסיכולוגית. ואת מוכנה לשינויים שבאים עם הריון ולידת ילד.

4. את יציבה יותר מבחינה כלכלית.

View this post on Instagram

happy time ❤️ positive vibes #happyness #positivevibes

A post shared by Brigitte Nielsen (@realbrigittenielsen) on

עד גיל 40, לרוב הנשים כבר יש קריירה. הן כבר לא מנסות את עצמן בתחומים שונים, ומחליפות משרות ללא הרף, או מתמודדות עם הכנסה לא יציבה. נשים שיש להן ילדים בגיל מאוחר יותר מרגישות שהן יכולות לאפשר לקריירה שלהן לדעוך לרקע, כך שהן יכולות להיות יותר ממוקדות בילד שלהן.

סביר להניח שכבר יש לך נדל"ן וחיסכון שיעזרו לך לחוות פחות מתח עקב הגידול של ילד. מתוך מחשבה שאת לא צריכה לחשוב על קריירה ולעבוד בין ערביים ועד עלות השחר כדי להרוויח כסף נוסף, את יכולה להקדיש זמן רב יותר לילד שלך.

5. היה לך זמן לנסות הכל.

תקופת המסיבות ותמיד להיות בדרכים עברה וכעת זה הזמן לצלול לחיי משפחה. בגיל 40 כבר צברת הרבה זיכרונות מצחיקים, הצלחת להרגיש שהסתובבת עם מספיק חברים, ואחרון חביב, חיית בעצמך. טיילת, חקרת את העולם והרחבת את הגבולות שלך.

וכשילדך נולד, יש לך פחות סיכוי לחוש חוסר שביעות רצון מהעובדה שלא יהיה לך את כל זמנך רק לעצמך, ותוכלי להקדיש זמן לילד שלך בשמחה.

אך למרות העובדה שלהריון לאחר 40 יש את יתרונותיו, הוא טומן בחובו גם סיכונים וחסרונות מסוימים.

סיכונים:

1. פחות סביר להיכנס להריון.

© Depositphotos.com

ככל שחולפות השנים, לנשים יש פחות סיכוי להיכנס להריון. בגיל 32 הפוריות מתחילה לרדת באופן משמעותי. מספר הביציות פוחת ויש פחות ופחות מהן להפריה. שחרור לא נכון של ביציות על ידי השחלות יכול להתרחש והסיכוי לשחרור ביציות לא בריאות.

אבל אל תתייאשי, כי בימינו יש הזדמנות להשתמש בתרומת ביציות. את יכולה גם להקפיא את הביציות שלך בגיל מוקדם יותר או לפנות לפונדקאות.

2. יש לך יותר סיכון להפלה.

© Depositphotos.com

הסיכון להפלה עולה עם הגיל ואחרי גיל 45 הוא יכול להגיע ל-50% ומעלה. כמובן, לא רק הגיל משפיע על אובדן הריון. אך שינויים הקשורים לגיל משפיעים על גופנו, מפחיתים את התפקוד ההורמונלי והרחמי, כמו גם מסבכים גורמים אחרים שיכולים להוביל לאובדן העובר.

3. יש לך סיכון גבוה יותר ללקות באוסטיאופורוזיס.

© ג'יימס היילמן, MD / Wikimedia Commons

לידה בגיל מאוחר מגדילה את הסיכוי להתפתחות אוסטאופורוזיס בקרב נשים קשישות. על פי המחקר, אלה שילדו לאחר גיל 35 היו בסיכון כפול למחלה זו. לכן, עליך לשים לב במיוחד לעצמות שלך במהלך ההריון על מנת להפחית את הסיכוי שלך לאוסטאופורוזיס בגיל מבוגר.

4. יש לך סיכון מוגבר ללידה מוקדמת.

© Depositphotos.com

גיל מתקדם ללידה, מגדיל באופן משמעותי את הסבירות שתינוק ייוולד מוקדם ועלול להיות בעל משקל לידה נמוך. מחקר אחד מראה כי הגיל עצמו, ללא קשר לגורמים שליליים אחרים, עשוי להיות גורם ללידה מוקדמת.

5. ייתכן שיהיה לך סוכרת הריון.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

סוג זה של סוכרת הוא זמני, ברוב המקרים, ונגרם על ידי אי כמות מספקת של אינסולין במהלך ההיריון. אצל נשים בהריון מעל 40, הסיכון לפתח את סיבוך ההיריון הזה גדל ב-74% על פי מחקרים. לכן, חשוב לבצע בדיקה לסוכרת הריון ואז הרופא יקבע לך טיפול, תלוי בתוצאות.

להריון עשויים להיות חסרונות בכל גיל. הרבה תלוי באם ובמצב בריאותה. ואם החלטת להפוך לאמא אחרי גיל 40, הסיכויים שלך עדיין טובים להריון בריא וללדת תינוק בריא. אך חשוב להבין שעליך לשים לב במיוחד למצבך ולהקפיד להתייעץ עם הרופא שלך בכל נושא.

האם את חושבת שנשים צריכות לחכות לפני שיהפכו לאמהות? או שעדיף ללדת מוקדם יותר? ברצוננו לשמוע את דעתך בתגובות.

תמונות Eastnews

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *